Međunarodni dan borbe protiv korupcije
Autor: ELVIRA MACAN, 6. 12. 2012.

Međunarodni dan borbe protiv korupcije, 9. XII. ObiljeŽILI UČENICI U ŠKOLI. ANKETIRALI SU UČENIKE I NASTAVNIKE; SLIJEDE REZULTATI ANKETE

Hrvatska, prema indeksu percepcije korupcije, daleko ispod prosjeka EU

Autor/izvor: SEEbiz
Datum objave: 05.12.2012.
ZAGREB - Prema indeksu percepcije korupcije Hrvatska je ove godine sa skupljenih 46 bodova daleko ispod prosjeka EU od 63,6 boda. Lošije od Hrvatske među zemljama EU samo su Rumunjska, Italija, Bugarska i Grčka.

Na ljestvici od 176 država Hrvatska je zauzela 62. mjesto. U priopćenju iz Transparency Internationala Hrvatske upozorili su da je ove godine unaprijeđena metodologija pa nije moguće uspoređivati rezultate prethodnih godina.

Najbolje ocijenjene zemlje u ovogodišnjem istraživanju su Danska, Finska i Novi Zeland sa 90 bodova, dok su najlošije Afganistan, Somalija i Sjeverna Koreja sa samo 8 bodova.

U regiji koja ne obuhvaća Sloveniju, Hrvatska je zauzela prvo mjesto, a iza nas je Makedonija sa 43 boda, BiH sa 42 boda, Crna Gora sa 41 bodom, Srbija sa 39, Kosovo sa 34 i Albanija sa 33 boda. Od naših ostalih susjeda Slovenija je sa 61 bodom na 37. mjestu, Mađarska sa 55 bodova na 46. mjestu, a Italija sa 42 boda na 72. mjestu.

Hrvatska je po bodovima jednaka Slovačkoj, a za bod ili dva ispred nas su države kao što su Kuba, Jordan, Namibija i Oman, dok su iza nas Gana, Lesoto i Kuvajt.