Međunarodni dan kornjača
Autor: Elvira Macan, 23. 5. 2016.

Ove godine u našoj školi obilježen je Međunarodni dan kornjača.
Učenici 2.a razreda napravili su plakate te ih izložili u predvorju škole, a učenici 2.f razreda uredili su izložbeni prostor.

Inicijativom American Tortoise Rescue (ATM), neprofitne organizacije osnovane 1990. godine, započelo je obilježavanje Međunarodnog dana kornjača na dan 23. svibnja. Opći cilj inicijative je podizanje svijesti javnosti o važnosti zaštite i očuvanja kornjača. Prvenstveno je važna edukacija o poštivanju ovih bića koja su se pojavila na Zemlji prije 200 milijuna godina, a najveći neprijatelji smo im mi ljudi kroz urbanizaciju, uništenje staništa, trgovinu kućnim ljubimcima i industriju egzotične hrane.

Na području Hrvatske obitava 6 vrsta kornjača i sve su strogo zaštićene sukladno Zakonu o zaštiti prirode. Tri vrste nastanjuju more (glavata želva – Caretta caretta, zelena želva –Chelonia mydas i sedmopruga usminjača – Dermochelys coriacea), a druge tri nalazimo u kopnenom dijelu Hrvatske (kopnena kornjača – Testudo hermanni, barska kornjača –Emys orbicularis i riječna kornjača – Mauremys rivulata).

Svojim odgovornim ponašanjem možete doprinijeti očuvanju ovih divnih stvorenja, stoga:
- Nikada ne kupujte kornjače u trgovinama kućnim ljubimcima bez potvrde o porijeklu životinje iz uzgoja. Zbog nezakonite trgovine životinjama mnogim se vrstama brojnost svakodnevno drastično smanjuje.
- Nikada ne uzimajte kornjače iz prirode, osim ako su osim u svrhu liječenja / oporavka od bolesti ili ozljeda. Jedinke uzete iz prirode, u doticaju s čovjekom su za prirodu izgubljene.
- Dobro razmislite prilikom odabira kornjače kao svog novog kućnog ljubimca
- Nikada ne puštajte egzotičnu kornjaču u prirodu! Ako se više ne možete brinuti o svom kućnom ljubimcu pokušajte mu pronaći novi dom
- Ako vidite kornjaču da prelazi cestu , podignite je i prenesite je preko ceste u onom smjeru i kojem se kretala

Katica Čagalj-Račić, dipl.iur., Mira Filipović-Trabak, prof., Josipa Petković, prof.

kornjae_.zip (713.69 KB)