OBILJEŽAVANJE DANA PLANETA ZEMLJE
Autor: Helena Bošković, 26. 4. 2016.

Povodom 22. travnja, Dana planeta Zemlje učenici  B. Farago (3.d), Z. Labazan (4.b), M. Salva (4.b) i L. Grgić (1.c) pod vodstvom profesora S. Radića  prigodno su uredili školu želeći ukazati na važnost očuvanja našega planeta.Posebnu zahvalnost dugujemo učeniku Luki Grgiću (1.c) koji je došao na ideju izrade holograma rotacije Zemlje (pogledaj video) te je istu ideju i realizirao što je bilo zanimljivo ne samo učenicima nego i proesorima, radnicima ali i posjetiteljima naše škole.

Učenici su željeli pokazati kako lopta ne mora služiti samo igri nego i učenju, a posebno da, nama najvažnija lopta – planet Zemlja, definitivno nije lopta za bacanje.  Iako živimo u različitim kućama i stanovima, svi mi dijelimo isti životni prostor – naš planet Zemlju koji je dom cijeloga čovječanstva. Tijekom 90-ih godina prošloga stoljeća ponovno je aktualizirano obilježavanje Dana planeta Zemlje, a 2009. godine Ujedinjeni narodi proglasili su 22. travnja međunarodnim Danom planeta Zemlje.

Povodom ovogodišnjega Dana planeta Zemlje zapitajmo se koliko zapravo znamo o našem zajedničkom domu te kako kao pojedinci možemo pridonijeti njegovom očuvanju. Kao pojedinac ili dio skupine provedimo i mi neke od najčešćih aktivnosti koje pridonose očuvanju okoliša na koje nas upućuju i učenici. Primjerice, posadimo drveće, skupljajmo otpad s divljih odlagališta, izađimo u prirodu, šećimo, vozimo bicikl ili trčimo. Zemljina budućnost je budućnost svih nas.

"Ti znaš i ja znam: Zemlja nije tvoja ni moja, posuđena je svima nama da dođemo,

da se tu sretnemo i odemo bez povratka." – Stara aztečka pjesma

Stjepan Radić, mag. hist. et mag. educ. geogr.

video-1461338465_(1).mp4 (1.91 MB)