Sat za planet Zemlju
Autor: Elvira Macan, 18. 3. 2016.

19. ožujka 2016. 20:30 h

Ugasimo svjetla na sat vremena!

Dragi učenici i zaposlenici škole, pozivamo vas u subotu 19. ožujka u 20:30 sati ugasite svjetla i ostale kućanske aparate (osim onih najnužnijih) na sat vremena. Tim potezom ćete se pridružiti stotinama tisuća ljudi diljem svijeta. Naime, „Sat za planet Zemlju“ prvi se puta dogodio 2007. godine u australskom gradu Sidneyju, kada je više od 2 000 000 ljudi ugasilo svjetla na sat vremena. Od te godine ovaj pokret je doživio ekspanziju, posebice 2011. godine, kada su se i vlade mnogih država diljem svijeta uključile u projekt. Prošle godine su akciji sudjelovale 172 zemlje te su brojne svjetske znamenitosti „izgubile sjaj“ barem na sat vremena. U Hrvatskoj su to dvije – stara jezgra Dubrovnika i Dioklecijanova palača u Splitu. Cilj ovog projekta je osvijestiti ljude o klimatskim promjenama i jasno dati do znanja da ste protiv njih te upozoriti ljude na racionalno trošenje električne energije. Naime, štednjom struje, smanjujemo njenu proizvodnju, a samim time i emisiju štetnih stakleničkih plinova u atmosferu.

Učenice 1. e razreda su pripremile prigodan plakat na ovu temu,  a one su Ela Franjić, Ana Miličević i Dinka Spajić.

Djevojke vas pozivaju da se i vi odazovete akciji! Budimo u mraku sat vremena i pokažimo Zemlji da mislimo na nju!

SUBOTA, 19. ožujka, 20:30 h

Igor Zdenčanović, mag. educ. geogr. et mag. philol. lat.