Obilježavanje Međunarodnog dana borbe protiv raka
Autor: Helena Bošković, 5. 2. 2016.

- Međunarodni dan borbe protiv raka obilježava se svakog 4. veljače, kako bi se podigla svijest o oboljenjima od raka, njihovoj prevenciji, dijagnosticiranju i liječenju. - Prilikom obilježavanja ovoga dana učenici 1.d i 2.a razreda izradili su plakate kojima su uredili panoe na ulazu škole.

Što je zapravo Svjetski dan borbe protiv raka? - Održava se svake godine 4. veljače, kada se cijeli svijet uključuje u borbu protiv raka, i tom prigodom biva istinski globalni događaj.

Cilj događanja je spasiti milijune preventabilnih smrti svake godine podizanjem svjesnosti i edukacijom o bolesti, potičući vlade, zajednicu i pojedinca da se bore protiv raka.

Zašto je važan Svjetski dan borbe protiv raka? Svake godine u svijetu 14 milijuna ljudi u kojih dijagnosticira se rak.

Od raka u Hrvatskoj umire svaki četvrti stanovnik. U 2013.g. od raka je umrlo 13.788 osoba i to 7.888 muškaraca i 5.900 žena. Ono što je zabrinjavajuće da je stopa pojave raka u Hrvatskoj u porastu.

U usporedbi s ostalim zemljama Europe, Hrvatska je zemlja srednje pojavnosti raka, ali na žalost visokog mortaliteta.

Međunarodna unija za borbu protiv raka (UICC) kao i Hrvatska liga protiv raka koja je član ove ugledne svjetske organizacije od davne 1968. godine, ima cilj za poboljšavanje dosega i utjecaja preventivnih mjera u smanjenju broja oboljelih

Ovogodišnja tema Svjetskog dana protiv raka je:

We Can. I Can. Ili Mi možemo. Ja mogu.

Svjetski dan protiv raka je prilika da sami sebe upitamo što možemo zajedno , a što ja mogu učiniti u borbi protiv raka.

5 je jednostavnih i zlatnih savjeta u prevenciji zloćudnih bolesti:

1. Reci NE pušenju, osigurati nepušačku okolinu, izbjegavati pasivno pušenje

2. Pravilno se hraniti- raznoliko sa manjim obrocima tijekom dana, sprečavanje pretilosti i redovitom fizičkom aktivnosti

3. Smanjiti, regulirati i ograničiti konzumaciju alkohola

4. Zaštititi se od infekcija koje uzrokuju rak (HPV, HIV, hepatitis B, C, Helicobacter pylori)

5. Smanjiti, izbjegavati pretjerano izlaganje suncu

Josipa Petković, prof.