UNICEF United Nations Children’s Fund
Autor: Helena Bošković, 10. 12. 2015.

Organizaciju za pomoć djeci  utemeljila je  Generalna  skupština Ujedinjenih naroda 11. prosinca 1946. godine. Sjedište je Unicefa u New Yorku.

Postoje dvije vrste pomoći koje ova organizacija pruža:

a) hitna pomoć prilikom prirodnih katastrofa ili oružanih sukoba,

b) razvojna pomoć koja se planski odvija kroz duži period, predviđa sustavne promjene u institucijama i u ponašanju za dobrobit djece.

Unicef sklapa partnerstva s medijima, privatnim i javnim sektorom, a od svojeg osnivanja financira se isključivo iz dobrovoljnih donacija građana, tvrtki, fondacija i vlada.

Unicef u Hrvatskoj provodi programe kojima je cilj smanjiti nasilje među djecom, poboljšati skrb za najmlađe te unaprijediti zaštitu djece i prava djece s teškoćama u razvoju.

Plava je boja zaštitni i svjetski prepoznatljiv znak Unicefa.

Učenici 2.e i 2.f razreda izradili su prigodne plakate.

Azra Vesna Abramović, prof.