Ne nasilju nad ženama u bilo kojem obliku
Autor: Elvira Macan, 22. 11. 2015.

U Hrvatskoj su posljednjih deset godina 300 žena ubili  muževi, partneri ili članovi obitelji.

Međunarodni dan protiv nasilja nad ženama, odlukom Ujedinjenih naroda od     17. prosinca 1999. godine, obilježava se u znak sjećanja na dan kada je 25. studenog 1960. godine sestre Patriu, Minervu i Mariu Teresu Mirabal u Dominikanskoj republici brutalno dao ubiti diktator Rafael Trujillo.

22. rujna u Hrvatskoj se obilježava Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, u spomen na tri ubijene žene na zagrebačkom Općinskom sudu 22. rujna 1999. godine, kada je tijekom brakorazvodne parnice Mato Oraškić ubio sutkinju Ljiljanu Hvalec, suprugu Gordanu Oraškić i njezinu odvjetnicu Hajru Prohić, a ranio zapisničarku Stanku Cvetković. Oraškić je osuđen na maksimalnu kaznu od 40 godina zatvora.

Prigodne panoe izradili su učenici 2.e i 2.f razreda.