Ukupno: 751901

Međunarodni dan djeteta - 7. listopada
Autor: Helena Bošković, 7. 10. 2015.

Obilježimo  Međunarodni dan djeteta, čiji je cilj  podsjeti javnost o potrebi zaštite djece i maloljetnika od zloupotrebe, nasilja i raznih oblika diskriminacije.

Dječja prava dio su  temeljnih ljudskih prava. Djeca trebaju ostvarivati svoja prava uvijek i svugdje pa ih treba poštivati, promicati i unaprjeđivati cijelu godinu, a ne samo ovaj dan. Ovo  je prilika da se svatko od nas podsjeti što je napravio, kao i što još može napraviti za djecu i njihova  prava.

Osnovna dječja prava su:

·         Prava preživljavanja - hrana, smještaj, stanovanje, zdravlje, životni standard;

·         Razvojna prava - razvoj, odgoj i obrazovanje, obitelj, kultura, identitet;

·         Prava sudjelovanja - donošenje odluka, druženje, izražavanje, pristup informacijama;

·         Prava zaštite od - zlostavljanja, zanemarivanja, izrabljivanja, mučenja, otmice, prostitucije.

Božana Lukić, prof.

Me_unarodniDanDjeteta_001.jpg (82.99 KB)