Ukupno: 751901

22. travnja – Dan planeta Zemlje
Autor: Elvira Macan, 22. 4. 2015.

Povodom 22. travnja, Dana planeta Zemlje učenici  1. e i 4. d razreda pod vodstvom svojih profesora L. Kune i S. Radića  prigodno su uredili školu želeći ukazati na važnost očuvanja našega planeta. Učenici su željeli pokazati kako lopta ne mora služiti samo igri nego i učenju, a posebno da, nama najvažnija lopta – planet Zemlja, definitivno nije lopta za bacanje.  Iako živimo u različitim kućama i stanovima, svi mi dijelimo isti životni prostor – naš planet Zemlju koji je dom cijeloga čovječanstva. Tijekom 90-ih godina prošloga stoljeća ponovno je aktualizirano obilježavanje Dana planeta Zemlje, a 2009. godine Ujedinjeni narodi proglasili su 22. travnja međunarodnim Danom planeta Zemlje.

Povodom ovogodišnjega Dana planeta Zemlje zapitajmo se koliko zapravo znamo o našem zajedničkom domu te kako kao pojedinci možemo pridonijeti njegovom očuvanju. Kao pojedinac ili dio skupine provedimo i mi neke od najčešćih aktivnosti koje pridonose očuvanju okoliša, primjerice, posadimo drveće, skupljajmo otpad s divljih odlagališta, izađimo u prirodu, šećimo, vozimo bicikl ili trčimo. Zemljina budućnost je budućnost svih nas.

"Ti znaš i ja znam: Zemlja nije tvoja ni moja, posuđena je svima nama da dođemo,

da se tu sretnemo i odemo bez povratka." – Stara aztečka pjesma

Stjepan Radić, mag. hist. et mag. educ. geogr.