Ukupno: 751901

Sat za planet Zemlju
Autor: Elvira Macan, 27. 3. 2015.

Uvod: Ugasimo svjetla u subotu od 20,30-21,30 na sat vremena, budimo dio svjetske akcije!

Slike preuzete sa:

Time Square, New York (izvor:  klix.ba)

Rathaus, Beč (izvor: klix.ba)

Sat za planetu Zemlju je globalni događaj koji organizira Svjetski fond za prirodu, a održava se posljednju subotu u ožujku svake godine. Ovim se događajem poziva domaćinstva i firme na gašenje njihovih nepotrebnih svjetala i ostalih električnih uređaja na jedan sat radi podizanja svijesti o potrebi poduzimanja akcije oko klimatskih potreba. Sat za planetu Zemlju je prvi put održan u Sydneyju kada je 2,2 milijuna stanovnika sudjelovalo gašenjem svih nepotrebnih svjetala. Slijedeći primjer Sydneyja, mnogi drugi gradovi diljem svijeta su prihvatili taj događaj 2008. godine.

Hrvatska se najvećoj globalnoj inicijativi protiv klimatskih promjena pridružila još 2009. godine.Sat za planetu Zemlju podupire 15 naših gradova ostavljajući građevine poput dubrovačkih zidina ili zagrebačke katedrale u mraku.  Prošle godine je čak 58 gradova Hrvatske sudjelovalo u ovoj akciji, a ove godine očekujemo još veći broj.

U Satu za planetu Zemlju prošle godine je sudjelovalo rekordnih 158 država te više od 7000 gradova i mjesta diljem svijeta. Time je dokazano da se u svojoj osmoj godini postojanja ova inicijativa WWF-a, svjetske organizacije za zaštitu prirode, razvila u najveći svjetski ekološki pokret koji povezuje stotine milijuna ljudi sa svih sedam kontinenata svijeta.

Budimo i mi dio svjetske akcije, potaknite svoje prijatelje, rodbinu, obitelj, ugasite svjetla u subotu na sat vremena i uživajmo u simboličnom pothvatu kojim podižemo svijest o klimatskim promjenama koje pogađaju našu Zemlju!

Učenici 2. e, 2. f i 2. g razreda

Nastavnik: Igor Zdenčanović