Ukupno: 751901

15. siječnja Dan priznanja Republike Hrvatske
Autor: Helena Bošković, 16. 1. 2015.

Dan 15. siječnja se obilježava kao Dan priznanja Republike Hrvatske, kada je 1992. Hrvatska priznata kao neovisna država od strane Europske zajednice i drugih država.

Hrvatsku je prvi priznao  Island – 19. prosinca 1991.

Vatikan– 13. siječnja 1992.

San Marino – 14. siječnja 1992

Vatikanska diplomacija je na inicijativu Pape Ivana Pavla II. kao prva u svijetu još 3.listopada 1991. godine najavila da radi na hrvatskome međunarodnom priznanju.

Njemačka je priznala Hrvatsku 19. prosinca 1991., ali je odluka stupila na  snagu 15. siječnja 1992.

Predsjednik dr. Franjo Tuđman u obraćanju naciji iste večeri je rekao:

“Današnji dan – 15. siječnja 1992. bit će zlatnim slovima uklesan u cijelu četrnaestostoljetnu povijest hrvatskog naroda na ovome prostoru, za nas svetom tlu između Mure, Drave, Dunava i Jadrana. Nakon što je proglasila svoju samostalnost i suverenost i raskinula svoje državno-pravne veze s bivšom jugoslavenskom državnom zajednicom, Republika Hrvatska postigla je i međunarodno priznanje svoje neovisnosti.”

¢  Do 15. siječnja 2012. godine, 20 godina nakon priznanja od strane Europske unije, 19 država još nije formalno priznalo Hrvatsku niti je s Hrvatskom uspostavilo bilo kakve diplomatske odnose.

¢  Od međunarodnog priznanja do danas, Hrvatska održava diplomatske odnose s većinom međunarodno priznatih zemalja svijeta.

Učenice Nikolina Čurić, Dora Špoljarić i predmetne profesorice.

franjo1.png (72.98 KB)