Svjetski dan borbe protiv nasilja nad ženama
Autor: Helena Bošković, 9. 12. 2013.

Ne zaboravite da za nasilje nema opravdanja!

Nasilje je skup ponašanja koje teži kontroli nad drugim osobama uporabom sile zastrašivanjem i spletkarenjem. Podrazumijeva uporabu moći u odnosima koji se ne temelje na jednakost,a usmjereno je na povredu psihičkog ili tjelesnog integriteta druge osobe.       Pojavni oblici nasilja mogu biti:tjelesno, emocionalno,seksualno zlostavljanje te ekonomsko i radno iskorištavanje. Nasilno ponašanje najčešće je usmjereno na žene,djecu i starije osobe. Posljedice nasilja pogubne su ne samo za žrtvu nasilja,već i za cijelu obitelj. Nasilje nad ženama je najrašireniji oblik ugrožavanja ljudskih prava jer narušava pravo na život, pravo na obiteljski život, na zaštitu dostojanstva, na dom i pravo na život bez mučenja. Osim toga svako nasilje pa tako i ovo, u potpunosti je društveno, ljudski i moralno neprihvatljivo te ga trebamo svi mi najstrože osuditi. Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se 25.studenoga s ciljem skretanja pozornosti javnosti na ovaj problem koji se javlja u svim zemljama i na svim društvenim razinama, te potrebu osvješćivanja da se svako nasilje treba prijaviti i sankcionirati. Stoga ne zaboravite da za nasilje nema opravdanja!
Helena Galović, dipl.oec.