SVJETSKI DAN VODA 2021. VREDNOVANJE VODE
Autor: Elvira Macan, 23. 3. 2021.

Već dvadeset i osmu godinu zaredom, s ciljem podizanja svijesti i skretanja globalne pozornosti na značaj i važnost vode te promicanja održivog korištenja vodnih resursa, 22.3. obilježava se Svjetski dan voda. Svake je godine druga tema u fokusu. Ove godine pozornost je usmjerena na prepoznavanje vrijednosti vode te se uz slogan "Cijenite vodu" pozivaju svi da razmisle o tome što voda znači za svakoga od nas. Voda u različitim dijelovima svijeta ima različitu vrijednost i značenje - u kućanstvima, školama i na radnim mjestima voda je važna za zdravlje, higijenu, dostojanstvo i produktivnost ljudi, dok u kulturnom, vjerskom i duhovnom pogledu može značiti vezu sa stvaranjem, zajednicom i samim sobom. U prirodnom okruženju voda je svakako neophodna za mir, sklad i očuvanje okoliša. Značenje vode je mnogoznačno: ona predstavlja našu ključnu potrebu i važan je lokalni i globalni prirodni resurs koji sve više ugrožavaju prenapučenost Zemlje, sve veći zahtjevi poljoprivrede i industrije te pogoršanje utjecaja klimatskih promjena.

UN Water pokrenuo je na društvenim mrežama globalnu javnu kampanju putem koje su svi pozvani na javni razgovor o vrijednosti vode za sve njihove potrebe. Kampanja je osmišljena tako da poziva ljude da dijele svoje priče, misli, osjećaje i iskustva o vrijednosti vode - u kućanstvima, školama, na radnim mjestima, na kulturnim, vjerskim i duhovnim mjestima, u prirodnim prostorima... Smatraju da "snimajući i slaveći različite načine korištenja vode u našim životima, možemo sveobuhvatnije razumjeti vodu i na vrijeme zaštititi taj dragocjeni resurs". Nakon što ljudi podijele svoja iskustva na društvenim mrežama pod hashtagom #Water2Me i #worldwaterday, reprezentativni komentari i mišljenja biti će objedinjeni u dokument o tome što voda znači ljudima širem svijeta objaviti na službenoj stranici www.worldwaterday.org na Svjetski dan voda, 22. ožujka. Dan voda je sada već tradicionalno obilježen i u našoj školi. U predvorju je postavljeno mjesto za slikanje gdje su učenici mogli stati, uslikati se, snimiti kratki video te u skladu s uputama iste objaviti na nekoj od društvenih mreža uz gore navedene hashtagove. Učenici su ovaj dan obilježili i u svojim učionicama. Učenica 2.f razreda Ana Omrčanin je tako napravila prigodnu prezentaciju na ovu temu, dok su učenici 1.i razreda upoznavali svojstva vode. Prezentaciju i dio atmosfere današnjeg dana možete pogledati na poveznici:http://http://bit.ly/3lEndY0 .

Kristina Jozić