Advent
Autor: Matej Lončar, 30. 11. 2020.

Došašće ili advent je razdoblje u crkvenoj liturgijskoj godini, vrijeme priprave za blagdan Božića. Advent ili došašće je vrijeme priprave za dolazak i rođenje Isusa Krista, a sastoji se od četiri tjedna koja neposredno prethode Božiću i koji simboliziraju četiri tisućljeća, koliko je po Bibliji prošlo od stvaranja svijeta do dolaska Kristova.

U zapadnom kršćanstvu, došašće počinje četiri nedjelje prije Božića. Najranije može početi 27. studenog, a najkasnije 3. prosinca. Završava 24. prosinca na Badnjak. U Rimokatoličkoj Crkvi, u došašću, prevladava ljubičasta boja u liturgiji. Čitaju se prikladni tekstovi iz Biblije. Od 8. stoljeća, razdoblje došašća, počinjalo je 11. studenog na blagdan sv. Martina i bilo je strogo poput korizme. Kasnije je taj običaj, znatno ublažen, makar se i danas, razdoblje došašća gleda kao vrijeme suzdržavanja od velikih slavlja i gozbi. U došašću, izrađuje se i stavlja na stol, adventski vijenac sa četiri svijeće. Simboliziraju četiri nedjelje u došašću. Prvu nedjelju došašća karakterizira ponovni Kristov dolazak, drugu i treću osoba Ivana Krstitelja, četvrta predstavlja Mariju, Djevicu i Majku, koja je rodila Krista.

Ove godine, advent će obilježiti globalna pandemija korona virusa.  Stoga više nego ikada u ovom periodu adventa pozvani smo: biti podrška, ostaviti loše navike, izabrati istinu, ohrabriti prijatelja, odlučiti biti bolji u svemu, ispovijedati se, pružiti ruku pomirenja… Kako bi smo se pripremili za Božić trebamo dati najbolje od sebe…

Predvorje škole su uredili ravnatelj Mato Džalto, profesorica Sanja Cikač i vjeroučitelj Josip Džakula.

Josip Džakula, vjeroučitelj