Ukupno: 751959

ODRŽANA POČETNA KONFERENCIJA PROJEKTA ŠKOLE JEDNAKIH RAZLIČITOSTI
Autor: Matej Lončar, 7. 2. 2018.

Dana 5. veljače je u hotelu Lav u Vukovaru održana početna konferencija projekta Škole jednakih različitosti u kojem je nositelj Ekonomska škola Vukovar, a partneri su joj Ekonomska i trgovačka škola Ivana Domca Vinkovci, Osnovna škola Nikole Tesle Mirkovci i Učilište Studium...

Okupljene su pozdravile ravnateljice i ravnatelj škole nositeljice i partnerskih škola te Učilišta Studium kao i predstavnica radnog tima škole nositeljice – Marija Bratonja. Kroz projekt Škole jednakih različitosti među učenicima i djelatnicima naše škole razvijat će se multikulturalna pismenost te samim time svijest djece i mladih o važnosti suživota, njegovanja kulture tolerancije i prijateljstva prihvaćanjem i uvažavanjem kulturalnih i nacionalnih različitosti te ljudskih prava. Učenici će kroz jednu izvannastavnu aktivnost, koju ćemo kroz ovaj projekt razviti, naučiti nešto o kulturi, životu i običajima drugih naroda Europe, a kroz drugu razvijati itekako važnu-digitalnu pismenost, pismenost novog doba. Provedbom projektnih aktivnosti podići će se razina kompetencija djelatnika škole za inovativne pristupe poučavanju upotrebom informacijsko-komunikacijske tehnologije.  Na konferenciji za novinare su osim ravnatelja škole također bili i članovi radne skupine naše škole profesori Tomislava Crnaić i Stjepan Radić.

Potpisivanjem Ugovora o financiranju projekta Škole jednakih različitosti 30. 11. 2017. godine naša škola je, kao partner nositelju projekta – Ekonomskoj školi Vukovar te zajedno s ostalim partnerima – Osnovnom školom Nikole Tesle Mirkovci i Učilištem Studium Vukovar, započela s realizacijom projektnih aktivnosti koje će trajati kroz 2018. i 2019 godinu.  Trajanje projekta je 24 mjeseca, a ukupna vrijednost projekta je 1.199.006,88 kuna  koji je u potpunosti financiran od Europske unije.

Opći cilj ovog projekta je povećanje kapaciteta odgojno obrazovnih ustanova u VSŽ za razvoj interkulturalne i digitalne pismenosti kroz izradu i provedbu novih izvannastavnih aktivnosti. Projektom će se unaprijediti znanja i vještine odgojno obrazovnih radnika u interkulturalnoj i digitalnoj pismenosti. Razviti će se dvije izvannastavne aktivnosti za srednje škole i četiri izvannastavne aktivnosti za osnovne škole. Kao temelj unaprjeđenja pismenosti ovog projekta razviti će Portal Škole jednakih različitosti koji će biti rezultat svih izvannastavnih aktivnosti. Kroz povećanje kapaciteta odgojno obrazovnih radnika za interkulturalnu i digitalnu pismenost i nabavu potrebne opreme stvoriti će se preduvjeti za uspješnu provedbu razvijenih izvannastavnih aktivnosti te će na taj način učenici spomenutih ustanova dobiti priliku za boljim i zajedničkim životom u zajednici, Razvoj Portala Škole jednakih različitosti temelj je razvoja svijesti o potrebama interkulturalne  i digitalne pismenosti na ovom području, istaknula je Vedrana Žilić koordinatorica projekta.

Stjepan Radić