preskoči na sadržaj

Ekonomska i trgovačka škola Ivana Domca Vinkovci

Login
e-Dnevnik

 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 14. 11. 2012.

Ukupno: 751173
Ovaj mjesec: 3003
Ovaj tjedan: 742
Danas: 8
Raspored sati

Priloženi dokumenti:
Raspored od 8.1.2024. za ucenike.pdf

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Međunarodni dan kornjača
Autor: Helena Bošković, 24. 5. 2017.

Inicijativom American Tortoise Rescue (ATM), neprofitne organizacije osnovane 1990. godine, započelo je obilježavanje Međunarodnog dana kornjača na dan 23. svibnja. 


Opći cilj inicijative je podizanje svijesti javnosti o važnosti zaštite i očuvanja kornjača. Prvenstveno je važna edukacija o poštivanju ovih bića koja su se pojavila na Zemlji prije 200 milijuna godina, a najveći neprijatelji smo im mi ljudi kroz urbanizaciju, uništenje staništa, trgovinu kućnim ljubimcima i industriju egzotične hrane.

 

Opstanak zavičajnih kornjača često ugrožavaju neodgovorni vlasnici koji strane vrste kornjača unose u naše ekosustave i time ugrožavaju opstanak naših domaćih kornjača.

 

Na području Hrvatske obitava 6 zavičajnih vrsta kornjača i jedna invazivna strana vrsta s dvije podvrste. Sve zavičajne vrste su strogo zaštićene sukladno Zakonu o zaštiti prirode. Tri nastanjuju more, to su: glavata želva, zelena želva i sedmopruga usminjača. Kopneno područje Hrvatske nastanjuju kopnena kornjača, barska kornjača i riječna kornjača.

 

Riječna kornjača je najugroženija od svih navedenih na području Hrvatske. Ova vrsta nastanjuje vrlo ograničeno područje, a to je krajnji jug Hrvatske. Možemo je pronaći tek na nekoliko lokaliteta na području Konavoskog polja, lokvama u Majkovima i Prljevićima te području Neretve.

 

Kopnena kornjača je osim gubitka pogodnog staništa ugrožena s kupljanjem, odnosno uzimanjem iz prirode, što predstavlja trajni gubitak za prirodu i narušava ravnotežu u ekosustavu. Velik broj s kupljenih kornjača bude ozlijeđen tijekom hvatanja i transporta, nakon čega se dio jedinki često drži kao kućni ljubimac, a od nekih primjeraka izrađuju se okviri naočala, kopče i slično.

 

Građani odgovornim ponašanjem mogu uvelike pridonijeti očuvanju kornjača i to na način da ne kupuju kornjače u trgovinama kućnim ljubimcima bez potvrde o porijeklu životinje iz uzgoja, ne uzimaju kornjače iz prirode i ne puštaju stranu vrstu kornjače u prirodu.

 

 

Izložbu su priredili učenici III.a, III.f i II.f razreda uz stručno vodstvo: Josipe Petković, prof., Katice Čagalj-Račić, dipl. iur. i Mire Filipović-Trabak, prof.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju