Ovaj mjesec: 1972

Europski dan prava pacijenata
Autor: Elvira Macan, 20. 4. 2021.

Znate li da „pacijenti imaju pravo    aktivno sudjelovati u odlukama o  vlastitom zdravlju, imaju slobodan        izbor između različitih postupaka i zahvata, kao i na izbor pružatelja takvih usluga? Važno pravo je povjerljivost vlastitih podataka, a među njima su i oni o našem zdravstvenom stanju i mogućim dijagnostičkim i terapijskim postupcima, kao i zaštita privatnosti tijekom obavljanja pregleda.“  Ako znate, u prednosti ste nad velikim brojem građana.

Gore navedena prava ubrajaju se u 14 prava pacijenata obuhvaćenih 2. poglavljem Europske povelje o pravima pacijenata poznatije pod nazivom Rimska povelja. Rimska povelja je 2002. godine ratificirana u Bruxellesu i od tada je temeljni dokument za reformu zdravstva u zemljama EU. Prava pacijenata koja su u njoj navedena, prihvaćena su kao temeljna ljudska prava koja se moraju poštivati prilikom ostvarivanja zdravstvene zaštite.

Kako bi se u središte pozornosti doveo sustav zaštite i promicanja prava pacijenata i ove se godine u travnju, točnije 18.4. obilježava Europski dan prava pacijenata uspostavljen 2007. godine. U ovo je doba pandemije i koronavirusa obilježavanje ovog dana važnije nego ikada. Obilježavanje EU Dana prava pacijenata ove je godine posvećeno svim žrtvama pandemije u EU i cijelom svijetu, njihovim obiteljima kao i sadašnjim bolesnicima zaraženim Covid 19. Dramatično vrijeme u kojem sada svi živimo, ponovno potvrđuje potrebu jačanja prava pacijenata u EU, kao i u svakoj članici EU, prava na jednakost i dostupnost zdravstvene zaštite. Ponovno otkrivamo profesionalnost i društvenu vrijednost zdravstvenih djelatnika, ponovno nas se podsjeća na važnost  zdravlja za sve, ponovno uviđamo kako je javno zdravstvo neprocjenjivo opće dobro.  No pandemija nam je ukazala i na loše strane našeg zdravstvenog sustava; potplaćenost medicinskog osoblja, mali broj sestara i liječnika, duge liste čekanja,….

Ovaj su dan obilježili i učenici naše škole. Na poticaj i uz pomoć stručne službe, pedagoginje Mirjane Čavar te njene pripravnice Mie Leko, a u okviru nastave biologije učenici su pričali o pravima pacijenata, a provedena je i dobrovoljna, anonimna anketa kojom smo željeli ispitati mišljenje učenika i njihovih roditelja o trenutnom stanju u zdravstvu, ali i provjeriti koliko su upoznati sa svojim pravima. Rezultati ankete ukazuju na potrebu osvještavanja učenika o njihovim pravima na čemu ćemo poraditi u narednim godinama, kao i na visok stupanj nezadovoljstva kada je riječ o dostupnosti zdravstvenih usluga u doba pandemije. Više o anketi, ali i o pravima pacijenata saznajte na linku; https://www.powtoon.com/c/dJyNkrIT3jD/1/m

Kristina Jozić